Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Propellers -  se zabývá vývojem a výrobou dřevěných vrtulí hlavně pro modelářské použití. V poslední době také vrtulemi pro speciální účely např. prostředky UAV . Pro modeláře nabízíme v současné době rozměrovou řadu od 12“ do 40“ s různými průběhy stoupání. Standardně 8“-22“., Všechny vrtule lze dodat. pravotočivé (CW – clockwise) při pohledu ve směru letu nebo  levotočivé provedení ( CCW . counter - clockwise) při pohledu ve směru letu.  Tím lze vytvořit i sady vrtulí pro pohon multicopter. Základní provedení je pravotočivé.

V nabídce jsou dvě základní kategorie :
Klasik (spalovací)
Elektro a elektro E3 

Základní rozdíl těchto dvou kategorií je v konstrukci , kdy elektro vrtule jsou odlehčené s ohledem na menší namáhání způsobené vedlejšími vlivy pohonné jednotky (rázy, vibrace apod.)

Vrtule Klasik dodáváme jak dvoulisté, tak i vícelisté – 3-liste, 4-liste nebo 5-listé.  Variantu pro 3-listou vrtuli připravujeme i pro verzi elektro. 

V naší nabídce jsou vrtule ve 3 barevných provedeních a to natur(přírodní), černá nebo bílá.

Veškeré nabízené vrtule jsou staticky vyvážené a dodávají se v kartonových krabicích. Rozměry jsou na vrtuli vypáleny laserem a list vrtule je potištěn logem.


Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Motors -  v roce 2013 přibrala k výrobě vrtulí také výrobní sortiment dnes již bývalé firmy Valachmotors, která se zabývala výrobou čtyřtaktních modelářských motorů. Postupně se začala rozšiřovat objemová řada motorů a v roce 2015 se motory začaly z obchodních důvodů nadále prodávat pod značkou Fiala Motors. Pro německou firmu Toni Clark se však nadále distribuují pod značkou Valachmotors.

V současnosti řada motorů obsahuje jednoválce ( 60 a 70 ccm), dvouválce boxery( 85, 120,  140, 170 a 210),  dvouválec 120 inline,  ploché čtyřválce 280, hvězdicový pětiválec  ( 250 a 420 ccm) a vrcholem současné nabídky je hvězdicový sedmiválec o objemu 800 ccm.

Mimo modelářské využití firma Fiala Prop vyvinula a dodává na trh speciální UAV motory. Jedná se o 4-taktní boxery s elektronickým zapalováním, elektronickým vstřikováním benzínu a elektrickým generátorem, standardně o výkonu 250 W, ale lze na objednávku i větší výkon. Tyto motory vynikají vhodností pro danou aplikaci např. i tím, že jejich dostup je 5000 m nad hladinou moře a mají extrémně malou spotřebu paliva, což umožňuje, aby prostředek poháněný těmito agregáty vydržel velmi dlouho ve vzduchu bez mezipřistání pro tankování.

Aktuality

 • Postup startování

  Starting procedure for FIALA 4-stroke engines

  Cold engine, starting step by step:

  1.       Ignition OFF
  2.       Fuel Pump ON
  3.       Choke CLOSED
  4.       Turn engine 2-4 times
  5.       Choke OPEN
  6.       Ignition ON
  7.       Throttle 5-7% more then idle running
  8.       Start engine

  After 3 attempts  => no running => STOP starting

  (too much fuel or not enough fuel in engine => hard to recognize) 

  At first try procedure for too much fuel:

  1.       Ignition OFF
  2.       Fuel Pump OFF
  3.       Choke OPEN
  4.       Throttle FULL
  5.       Turn engine 2-4 times
  6.       Ignition ON
  7.       Fuel Pump ON
  8.       Throttle to Idle running / start running
  9.       Start engine

  After 3 attempts => no running => STOP starting 

  Try procedure for not enough fuel:

  1.       Ignition OFF
  2.       Fuel Pump ON
  3.       Choke CLOSED
  4.       Turn engine 2-4 times
  5.       Choke OPEN
  6.       Ignition ON
  7.       Start engine

  After 3 attempts => no running => STOP starting => check engine

  ..více