Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Propellers -  se zabývá vývojem a výrobou dřevěných vrtulí hlavně pro modelářské použití. V poslední době také vrtulemi pro speciální účely např. prostředky UAV . Pro modeláře nabízíme v současné době rozměrovou řadu od 12“ do 40“ s různými průběhy stoupání. Standardně 8“-22“., Všechny vrtule lze dodat. pravotočivé (CW – clockwise) při pohledu ve směru letu nebo  levotočivé provedení ( CCW . counter - clockwise) při pohledu ve směru letu.  Tím lze vytvořit i sady vrtulí pro pohon multicopter. Základní provedení je pravotočivé.

V nabídce jsou dvě základní kategorie :
Klasik (spalovací)
Elektro a elektro E3 

Základní rozdíl těchto dvou kategorií je v konstrukci , kdy elektro vrtule jsou odlehčené s ohledem na menší namáhání způsobené vedlejšími vlivy pohonné jednotky (rázy, vibrace apod.)

Vrtule Klasik dodáváme jak dvoulisté, tak i vícelisté – 3-liste, 4-liste nebo 5-listé.  Variantu pro 3-listou vrtuli připravujeme i pro verzi elektro. 

V naší nabídce jsou vrtule ve 3 barevných provedeních a to natur(přírodní), černá nebo bílá.

Veškeré nabízené vrtule jsou staticky vyvážené a dodávají se v kartonových krabicích. Rozměry jsou na vrtuli vypáleny laserem a list vrtule je potištěn logem.


Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Motors -  v roce 2013 přibrala k výrobě vrtulí také výrobní sortiment dnes již bývalé firmy Valachmotors, která se zabývala výrobou čtyřtaktních modelářských motorů. Postupně se začala rozšiřovat objemová řada motorů a v roce 2015 se motory začaly z obchodních důvodů nadále prodávat pod značkou Fiala Motors. Pro německou firmu Toni Clark se však nadále distribuují pod značkou Valachmotors.

V současnosti řada motorů obsahuje jednoválce ( 60 a 70 ccm), dvouválce boxery( 85, 120,  140, 170 a 210),  dvouválec 120 inline,  ploché čtyřválce 280, hvězdicový pětiválec  ( 250 a 420 ccm) a vrcholem současné nabídky je hvězdicový sedmiválec o objemu 800 ccm. Mimo modelářské využití firma Fiala Prop vyvinula a dodává na trh speciální UAV motor s označením 120B2 UAV. Jedná se o 4-taktní boxer o objemu 120 ccm s elektronickým zapalováním, elektronickým vstřikováním benzínu a elektrickým generátorem, standardně o výkonu 250 W, ale lze na objednávku i větší výkon. Tento motor vyniká vhodností pro danou aplikaci např. i tím, že jeho dostup je 5000 m nad hladinou moře a má extrémně malou spotřebu paliva, což umožňuje, aby prostředek poháněný tímto agregátem vydržel velmi dlouho ve vzduchu bez mezipřistání pro tankování.

U všech motorů do objemu 140 ccm lze přiobjednat elektrický starter. 


Aktuality

 • Letní dovolená

  Vážení zákazníci,

  rádi bychom Vás informovali o celozávodní dovolené, která bude v termínu od pondělí 5.7. do pátku 9.7.

  Veškeré objednávky budou vyřízený po skončení dovolené.

  FIALA TEAM

  ..více
 • Jak startovat Fiala / Valach 4-taktní motory - video

  Videomanuál o startování 4-taktních motorů Fiala / Valach, prezentováno na motoru 250 R5.

  Byl pořízen u příležitosti naší účast na konci dubna letošního roku na známé a velmi dobře obsazené akci v Německu u lázní Bad Sassendorf. Akce se jmenuje ProWing a naše firma se jí zúčastnila již po několikáté.

  Smyslem videomanuálu a doplňujících psaných informací je ukázat uživatelům, jak lehce a bezproblémově lze naše motory startovat. Postup se může lišit od Vašeho obvyklého postupu i od postupu startování 2-taktních motorů, ale jednoznačně se vyplatí ho nastudovat a aplikovat v praxi.

  Zde je vše předváděno na 5-ti válcovém motoru o obsahu 250 ccm, ale tento způsob lze úspěšně aplikovat na všechny naše motory! Pak je startování velmi jednoduché, na ProWingu dokonce tento motor startoval pan Gerhard Reinch z firmy Toni Clark jedním prstem a to malíčkem!!!

  Video 1

  https://www.youtube.com/watch?v=EwY23LenYEM

  Video 2

  https://www.youtube.com/watch?v=B83qCG3GsR8

  Video 3

  https://www.youtube.com/watch?v=dnk1fI2SdQA

  ..více
 • Čmelák Model Show

  Vážení zákaznicí, pokud máte zájem o naše výrobky a chtěli by jste si je vyzvednout na akci ČMELÁK MODEL SHOW, můžete zboží objednat na našem e-shopu a uvést osobní vyzvednutí na akci. Objednávky Vám rádi přivezeme. Jinak prodej na akci nebude probíhat. Děkujeme za pochopení a těšíme se společné setkání. Kolektiv firmy FIALA PROP.

  ..více