Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Propellers -  se zabývá vývojem a výrobou dřevěných vrtulí hlavně pro modelářské použití. V poslední době také vrtulemi pro speciální účely např. prostředky UAV . Pro modeláře nabízíme v současné době rozměrovou řadu od 12“ do 40“ s různými průběhy stoupání. Standardně 8“-22“., Všechny vrtule lze dodat. pravotočivé (CW – clockwise) při pohledu ve směru letu nebo  levotočivé provedení ( CCW . counter - clockwise) při pohledu ve směru letu.  Tím lze vytvořit i sady vrtulí pro pohon multicopter. Základní provedení je pravotočivé.

V nabídce jsou dvě základní kategorie :
Klasik (spalovací)
Elektro a elektro E3 

Základní rozdíl těchto dvou kategorií je v konstrukci , kdy elektro vrtule jsou odlehčené s ohledem na menší namáhání způsobené vedlejšími vlivy pohonné jednotky (rázy, vibrace apod.)

Vrtule Klasik dodáváme jak dvoulisté, tak i vícelisté – 3-liste, 4-liste nebo 5-listé.  Variantu pro 3-listou vrtuli připravujeme i pro verzi elektro. 

V naší nabídce jsou vrtule ve 3 barevných provedeních a to natur(přírodní), černá nebo bílá.

Veškeré nabízené vrtule jsou staticky vyvážené a dodávají se v kartonových krabicích. Rozměry jsou na vrtuli vypáleny laserem a list vrtule je potištěn logem.


Firma Fiala prop s.r.o., divize Fiala Motors -  v roce 2013 přibrala k výrobě vrtulí také výrobní sortiment dnes již bývalé firmy Valachmotors, která se zabývala výrobou čtyřtaktních modelářských motorů. Postupně se začala rozšiřovat objemová řada motorů a v roce 2015 se motory začaly z obchodních důvodů nadále prodávat pod značkou Fiala Motors. Pro německou firmu Toni Clark se však nadále distribuují pod značkou Valachmotors.

V současnosti řada motorů obsahuje jednoválce ( 60 a 70 ccm), dvouválce boxery( 85, 120,  140, 170 a 210),  dvouválec 120 inline,  ploché čtyřválce 280, hvězdicový pětiválec  ( 250 a 420 ccm) a vrcholem současné nabídky je hvězdicový sedmiválec o objemu 800 ccm. Mimo modelářské využití firma Fiala Prop vyvinula a dodává na trh speciální UAV motor s označením 120B2 UAV. Jedná se o 4-taktní boxer o objemu 120 ccm s elektronickým zapalováním, elektronickým vstřikováním benzínu a elektrickým generátorem, standardně o výkonu 250 W, ale lze na objednávku i větší výkon. Tento motor vyniká vhodností pro danou aplikaci např. i tím, že jeho dostup je 5000 m nad hladinou moře a má extrémně malou spotřebu paliva, což umožňuje, aby prostředek poháněný tímto agregátem vydržel velmi dlouho ve vzduchu bez mezipřistání pro tankování.

U všech motorů do objemu 140 ccm lze přiobjednat elektrický starter. 


Aktuality

 • Čmelák Model Show

  Vážení zákaznicí, pokud máte zájem o naše výrobky a chtěli by jste si je vyzvednout na akci ČMELÁK MODEL SHOW, můžete zboží objednat na našem e-shopu a uvést osobní vyzvednutí na akci. Objednávky Vám rádi přivezeme. Jinak prodej na akci nebude probíhat. Děkujeme za pochopení a těšíme se společné setkání. Kolektiv firmy FIALA PROP.

  ..více
 • Celozávodní dovolená - Company holiday

  Vážení zákazníci, dovolujeme si Vám oznámit, že z důvodu čerpaní dovolené v době od 3.8. do 7.8. bude firma uzavřena. Objednávky zaslané v tomto období budeme vyřizovat postupně v pořadí jak došly od 10.8.2019.

  Děkujeme za pochopení. Kolektiv firmy Fiala Prop s.r.o.

   

  Dear customers, we would like to inform you that due to taking holiday from 3.8. to 7.8. the company will be closed. We will process orders sent in this period from 10th August 2019.

  Thank you for your understanding. Fiala Prop company team

  ..více
 • Jak startovat Fiala / Valach 4-taktní motory - video

  Videomanuál o startování 4-taktních motorů Fiala / Valach, prezentováno na motoru 250 R5.

  Byl pořízen u příležitosti naší účast na konci dubna letošního roku na známé a velmi dobře obsazené akci v Německu u lázní Bad Sassendorf. Akce se jmenuje ProWing a naše firma se jí zúčastnila již po několikáté.

  Smyslem videomanuálu a doplňujících psaných informací je ukázat uživatelům, jak lehce a bezproblémově lze naše motory startovat. Postup se může lišit od Vašeho obvyklého postupu i od postupu startování 2-taktních motorů, ale jednoznačně se vyplatí ho nastudovat a aplikovat v praxi.

  Zde je vše předváděno na 5-ti válcovém motoru o obsahu 250 ccm, ale tento způsob lze úspěšně aplikovat na všechny naše motory! Pak je startování velmi jednoduché, na ProWingu dokonce tento motor startoval pan Gerhard Reinch z firmy Toni Clark jedním prstem a to malíčkem!!!

  Video 1

  https://www.youtube.com/watch?v=EwY23LenYEM

  Video 2

  https://www.youtube.com/watch?v=B83qCG3GsR8

  Video 3

  https://www.youtube.com/watch?v=dnk1fI2SdQA

  ..více